O poskytovateľoch, ktorí pomôžu
Gabriela Hrisenková
Riaditeľka prevádzky Špecializovaného zariadenia a ADOS/Mobilného hospicu
Ošetrovateľské centrum / Ošetrovateľské centrum, s.r.o.
Je to fajn pocit, ak sa môžete o „niekoho oprieť“ zvlášť v situáciách, ktoré sú nad Vaše odborné či iné možnosti alebo vzdialenosť medzi prijímateľom a poskytovateľom je vážnou prekážkou v poskytovaní vzájomnej rodinnej pomoci. O tom pocite niečo viem, pretože som ho intenzívne prežívala pri starostlivosti o svojho tata. Dodával mi vnútornú silu, liečil bezmocnosť a osamotenosť. Pri tom všetkom viem, ako to chodí aj na tej druhej strane, sama som v roli poskytovateľa zdravotnej a sociálnej starostlivosti.
Ak ste v podobnej životnej situácii, rada by som upriamila Vašu pozornosť na priamu citáciu užitočnej kapitoly z publikácie Ako sa postarať o blízkeho (Fabianová, 2016) :
Čo je ADOS ?
Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) sú zdravotnícke zariadenia, prostredníctvom ktorých je poskytovaná ošetrovateľská starostlivosť čiastočne a úplne imobilným pacientom v prirodzenom domácom prostredí, ale aj napríklad v zariadeniach sociálnych služieb. Pozor, v tomto prípade nejde o opatrovateľskú službu! Zdravotné sestry vášmu blízkemu na základe ordinácie lekára môžu poskytovať také ošetrovateľské výkony ako rehabilitácia, preväzy rán a preležanín, podávanie injekcií, infúzií, odbery a príp. ďalšie ošetrovateľské výkony. Je to vhodná alternatíva pre mnohých pacientov, pretože nemusia ísť do nemocnice. Časť výkonov preplácajú zdravotné poisťovne, ak má s nimi príslušná ADOS zmluvu. O možnostiach poskytovania tejto služby sa informujte u svojho lekára. Vhodné je tiež priamo kontaktovať ADOS vo vašom okolí.
Mobilný hospic
Ďalšie zdravotnícke zariadenie z kategórie „terénnych“. Mobilný hospic poskytuje odbornú zdravotnú starostlivosť, ale tiež ľudskú podporu osobám s nevyliečiteľnou a zároveň pokročilou chorobou, ktorá spravidla vedie k smrti ich domácom prostredí. Cieľom zdravotnej starostlivosti je zlepšenie kvality života, zmiernenie utrpenia chorých osôb a stabilizáciu ich zdravotného stavu, ako aj pomoc rodinám a blízkym v náročnej životnej situácii.
Výber pobytového zariadenia
Tam, kde končia možnosti domáceho ošetrovania, začína alternatíva zabezpečenia starostlivosti v lôžkovom zariadení. V žiadnom prípade nie je na mieste pocit zlyhania. Naopak, múdro ste posúdili, že vaše vedomosti, zručnosti nepostačujú, a vaša psychická a fyzická vyťaženosť je azda aj na hranici ľudských možností. Stojíte ale pred „bojovou“ úlohou, vybrať pre vášho milovaného blízkeho to najlepšie zariadenie, kde sa oň postará tím odborníkov, nepretržite dňom i nocou, profesionálne i ľudsky. Vyberajte si kvalitné zdravotnícke zariadenie (Dom ošetrovateľskej starostlivosti) alebo zariadenie sociálnych služieb.
Zaujímajte sa o systém starostlivosti, personálne podmienky, kvalifikovanosť personálu. Koľko pracuje v zariadení kvalifikovaných opatrovateľov, zdravotných sestier, pracovníkov pre rehabilitáciu, spoločenské aktivity či ergoterapiu? Ako prebieha komunikácia s lekárom? Ak je váš blízky bezvládny, pýtajte sa konkrétne, napr. na to, či váš blízky bude ležať na polohovacom lôžku s hrazdičkou a matracom proti preležaninám, či bude pravidelne polohovaný a či bude mať denne zabezpečenú rehabilitačnú starostlivosť, vysádzanie ale aj to, či mu budú merať vitálne funkcie, ako často.
Optimálne je, ak je v zariadení kamerový systém, ktorý umožní monitorovanie vášho blízkeho a keďže prístup k záznamom je možný aj spätne, je aj istou garanciou dôslednej kontroly úrovne starostlivosti počas 24 hodín. Signalizačné zariadenie pri lôžku pre možnosť privolania pomoci by malo byť samozrejmosťou. Aká je odborná „zdatnosť“ zariadenia? Dokáže zabezpečiť napr. podávanie kyslíka, odsávanie hlienov, odbery krvi, vyšetrenia zápalových parametrov (CRP), EKG, disponuje pulzným oxymetrom na určenia kyslíka v krvi? Je v zariadení zavedený systém manažérstva kvality, realizujú sa pravidelné prieskumy spokojnosti so službami, akceptujú sa podnety blízkych klientov i klientov samotných? Čím viac je kladných odpovedí, tým je väčší dôvod zariadeniu dôverovať.
Hospitalizácia
Pobyt v nemocnici je u seniorov vhodný len vtedy ak nie je možná ambulantná liečba. Veľká časť krehkých starých ľudí reaguje na prostredie nemocnice veľmi nepriaznivo. Vyvinú sa u nich komplikácie a pri prepúšťaní môžu byť v horšom stave ako pri prijatí.
Pri vyberaní poskytovateľa, prihliadajte hlavne na potreby chorého a nie svoje (napríklad vzdialenosť - to najbližšie k Vám nemusí byť to pravé orechové pre Vášho blízkeho).
Želám Vám veľa síl, múdrosti a intuície pri riešení životných situácií týkajúcich sa zdravia a života Vašich blízkych. Vyjadrujem veľké ďakujem všetkým úžasným zdravotníkom, sociálnym pracovníkom a ostaným členom odborných tímov, lebo na ich ľudskom a odbornom prístupe záleží vznik toho fajn pocitu opory a pomoci.
Zdroj:
FABIANOVÁ, Z. a kol. 2016. Ako sa postarať o blízkeho. Humenné: ZSS Slnečný dom, n.o., 2016. 54 s. ISBN 978-80-972331-0-5.
Ďalšie články od blogera: Gabriela Hrisenková
Bloger nemá žiadne ďalšie články.
Posledné články všetkých blogerov:
Marianna Kličová a Štefan Šubert
Marianna Kličová a Anna Sninčáková
Marianna Kličová a Soňa Andiľová
Zuzana Fabianová a Michaela Bochinová